Nakrętki samohamowne to elementy, które są bardzo powszechnie wykorzystywane w wielu branżach – od motoryzacji, przez budownictwo, aż po przemysł. Nakrętki tego typu są wykonane z odpowiednio odpornych na niesprzyjające warunki materiałów, są także odpowiednio zbudowane, by spełniały swoją funkcję bezbłędnie i usprawniały tym samym pracę danej maszyny. Co warto wiedzieć o tego typu nakrętkach i jaka jest ich cena?
Nakrętki samohamowne – po co się je wykorzystuje?
Nakrętki samohamowne to inaczej nakrętki samokontrolujące lub samozabezpieczające. Ich specjalna konstrukcja pozwala na stworzenie stabilnego połączenia dla śruby, a tym samym wpływa to na niezakłócone i odpowiednie działanie wielu maszyn, w których stosuje się tego typu nakrętki. Nakrętki te posiadają poliamidową wkładkę, która wpływa na ich stabilność – dzięki temu nakrętka, a także śruba, nie luzują się ani nie odkręcają. Dodatkowo wkładka nylonowa (poliamidowa) zwiększa tarcie pomiędzy nakrętką a śrubą. Dzięki czemu odkręcenie nakrętki samohamownej wymaga użycia większej siły niż w przypadku zwykłych nakrętek. Wyciągnąć można więc bardzo trafny wniosek, iż nakrętki samohamowne stosowane są we wszelkich połączeniach, które wymagają szczególnej stabilności i mają być mocne.
Nakrętki tego typu stosowane są dość powszechnie w wielu branżach i w przemyśle. Mogą być one użyte wszędzie tam, gdzie panują warunki bardzo wysokiej eksploatacji – np. we wszelkich silnikach, etc. Przykłady ich zastosowania to motoryzacja, branża budowlana oraz szeroko rozumiany przemysł. Nakrętki samohamowne stosuje się w tych elementach budowy maszyn i wszelkich konstrukcji, które narażone są podczas swojej pracy na wysokie wstrząsy oraz wszelkie drgania. Takie wstrząsy i drgania to standard podczas pracy maszyn czy poruszania się jakiegokolwiek pojazdu. W celu, by było to bezpieczne i w ogóle możliwe, stosuje się nakrętki samohamowne, by stabilizować połączenia wszelkich śrub.
Co wpływa na cenę nakrętek samohamownych i ile one kosztują?
Wysoko jakościowe nakrętki samohamowne są wykonane z najbardziej odpornych materiałów. To gwarancja tego, że będą one żywotne oraz, iż będą pracowały tak, jak należy. Dobrze, czyli profesjonalnie wykonana nakrętka pozwala na pozwala na wykorzystywanie jej w czasie procesów produkcyjnych bez obawy o nieprawidłowe dopasowanie nakrętki do śruby. Elementy tego typu produkowane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej, stali węglowej lub stali kwasoodpornej. Dobre wykonanie to brak obaw o pęknięcie lub o wystąpienie jakichkolwiek wad konstrukcyjnych, a to ważne ze względu na pracę całych maszyn.
Najwyższe jakościowo nakrętki samohamowne dostępne są u producenta Stalmut. Od ponad 30 lat zajmujemy się produkcją elementów złącznych, które są szeroko stosowane oraz niezawodne.
Cena nakrętek samohamownych nie jest duża, a jednocześnie ich zastosowanie jest bardzo pożądane i niezastąpione. Nakrętki sprzedaje się zazwyczaj w całych zestawach po 10, 50 czy po 100 sztuk. Przykładowa cena za zestaw 10 nakrętek to ok. 3 – 10 zł. Wszystko zależy od wielkości nakrętek oraz od klasy materiału, jaki był wykorzystany do produkcji danego elementu.