Nity to znany temat dla tych, którzy choć raz zajmowali się mocowaniem elementów wykonanych z metalu bądź z innych podobnych, twardych materiałów. Nity określane są także mianem nitów ślepych. Oczywiście na rynku, także w hurtowni Stalmut, dostępna jest masa tego typu elementów, które śmiało można dobrać pod kątem własnych potrzeb.
Rodzaje nitów
Jeśli wejdziesz na stronę naszej hurtowni i zaczniesz wyszukiwanie elementów jakimi są nity, szybko przekonasz się, ile jest ich rodzajów. Nity z łbem walcowym, z łbem grzybkowym, z łbem stożkowym, z łbem kulistym, etc. Wybór jest duży, ponieważ elementy te mogą mieć równie dużo zastosowań, dlatego można je dobrać odpowiednio do własnych potrzeb. Każdy nit składa się z dwóch elementów – są to łeb oraz trzpień.
Zdecydowanie najczęściej można się spotkać z nitami wykonanymi ze stali nierdzewnej – są one oznaczane jako ISO 304. Tego typu nity cechują się bardzo dobrą wytrzymałością i trwałością, pozwalają również na stworzenie odpowiednio mocnego łączenia. Stal nierdzewna jest materiałem bardzo odpornym na zewnętrzne warunki atmosferyczne, tak więc nity z niej wykonane można śmiało mocować tam, gdzie dana konstrukcja jest narażona na działanie np. wody. Ogólnie nity mogą być wykonane w całości z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów – przykładowo łeb nita może być aluminiowy, zaś jego trzpień może być wykonany ze stali węglowej, etc. Wszystko jest uzależnione od potrzeb wytrzymałości danego elementu jakim jest nit. Nabyć można także nity wykonane z mosiądzu lub z miedzi.
Nity zrywalne standardowe mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Używa się ich najczęściej do montażu elementów wykonanych z blach. By umieścić w blasze nit, trzeba ją wcześniej nawiercić, a średnica nawierconego otworu powinna być o 0,1mm większa od średnicy nita, jaki zamierzamy zastosować.
W Stalmut znajdziecie różne rodzaje nitów, które różnią się nie tylko rodzajem łba, lecz także średnicą oraz długością. Nity należy dobierać bardzo dokładnie, ponieważ odpowiedni wybór wpływa na wytrzymałość danego łączenia.
Gdzie stosuje się nity?
Nity wykorzystywane są do łączenia dwóch elementów, a ten rodzaj łączenia nazwiemy nitowaniem. Tego typu łączenie można śmiało przyrównać do spawania czy też zgrzewania – można ich używać wymiennie, o ile dana konstrukcja na to pozwala. Proces nitowania może przebiegać na zimno lub na gorąco. Same nity można mocować z użyciem różnych narzędzi – można to robić uderzeniowo przy pomocy odpowiedniego młotka lub też naciskowo, w tym przypadku używa się nitownic. Nitowanie jest cenione zwłaszcza w tym przypadku, gdy potrzebujemy połączyć dwa materiały, a mamy do nich jedynie jednostronny dostęp.
Jak dobrać nity zrywalne? Należy pamiętać, iż warto dobrać nity wykonane z tego samego materiału, z jakiego wykonane są elementy, które zamierzamy złączyć. Poza tym można także rozróżnić nity mocnoszczelne oraz szczelne. Nity zrywalne często używane są w przemyśle motoryzacyjnym – łączy się nimi zderzaki, uchwyty, zaczepy i tym podobne elementy aut i innych pojazdów.