Wydaje Ci się, że dokręcanie śrub w różnego rodzaju elementach nie stanowi żadnej większej filozofii? Teoretycznie tak to wygląda, ponieważ do dokręcania śrub potrzebne są albo dopasowane śrubokręty lub też wkrętarka. Nie zapominaj jednak, że śruba nie może być dokręcona zbyt słabo, a także zbyt mocno. Dlatego warto zapoznać się z pojęciem takim, jak moment dokręcenia śruby.
Moment dokręcenia śruby – co to jest?
Chcąc zrozumieć, czym jest moment dokręcenia śruby, należy mieć na uwadze przede wszystkim wartość wektorową, która dokładnie wskazuje, jaką siłę należy włożyć, aby odpowiednio dokręcić śrubę. Jeżeli ta siła będzie zbyt mała, wtedy śruba nie zostanie dokręcona, a luzy mogą przyczynić się do całkowitego rozpadu połączenia.
Jak już wiemy, niebezpieczne jest także zbyt mocne dokręcenie śruby. W tym przypadku nadgorliwość może okazać się zgubna. Ponieważ włożenie zbyt dużej siły przy dokręcaniu śrub może doprowadzić do uszkodzenia gwintu. Należy mieć na uwadze to, iż najczęściej moment dokręcania śrub jest wykorzystywany w wulkanizacji przy dokręcaniu felg oraz kół. Nadwyrężanie śruby może doprowadzić do niezwykle poważnej usterki, która może nawet zakończyć się wypadkiem samochodowym.
Jak obliczyć moment dokręcania śruby?
Jeżeli spodziewasz się konkretnego wzoru na to, w jaki sposób wyliczyć moment dokręcania śruby, to wbrew pozorom nie będziesz mieć do czynienia niczego z matematycznymi wyliczeniami. Z pewnością dla wielu osób będzie to prawdziwa ulga. Jednak mimo podanych wartości, a także zastosowania odpowiednich narzędzi przeznaczonych do dokręcania śrub, niestety w wielu punktach wulkanizacyjnych, ta zasada nie jest praktykowana, a co gorsza, wielu pracowników nawet nie zdaje sobie z niej sprawy.
Chcesz się dowiedzieć, jaki moment dokręcania śruby jest wskazany w przypadku konkretnych elementów złącznych? W tym przypadku sprawdzi się specjalna tabela momentów dokręcania śrub, w której znajdziesz wszystkie informacje na ten temat. Musisz jedynie odnaleźć wszystkie najważniejsze parametry śrub, które chcesz wykorzystać, aby znaleźć właściwą wartość wektora. Do takich parametrów zalicza się średnica, skok, a także klasa wytrzymałości śrub. Mając na uwadze te wszystkie dane, z łatwością znajdziesz wartość wektora, którą musisz wykorzystać podczas dokręcania konkretnych śrub.
Czym dokręcać śruby?
Jeżeli chcesz zachować właściwy moment dokręcania śrub, to musisz do wykonania tej czynności wykorzystać odpowiedniego narzędzia. Jest nim klucz dynamometryczny, który wskazuje nam moment dokręcenia śruby poprzez napięcie sprężyny. Bardzo dużym ułatwieniem jest klucz dynamometryczny elektroniczny, który posiada wyświetlacz LCD, dzięki czemu widzisz na bieżąco aktualne ustawienia.
Nie zapominaj również o tym, aby nie tylko zwracać uwagę na właściwy moment dokręcenia śruby, ale także musisz mieć do czynienia z certyfikowanymi elementami złącznymi. Dlatego do planowanych prac wykorzystuj wyłącznie śruby wykonane z wysokiej jakości materiałów, które jednocześnie spełniają wszystkie normy jakościowe oraz bezpieczeństwa. W ten sposób zadbasz o perfekcyjną trwałość wykonanego łączenia.