Jak zmierzyć rozmiar nakrętki?

Jak zmierzyć rozmiar nakrętki

Nakrętki to elementy pojawiające się w różnych konstrukcjach i maszynach, które gwarantują ich właściwe funkcjonowanie oraz wysoki poziom stabilizacji. Wykorzystuje się je dość powszechnie w budownictwie, w motoryzacji i w maszynach przemysłowych, we wszelkich elementach, które są szczególnie narażone na wstrząsy oraz na drgania. Czym charakteryzują się dobrej jakości nakrętki samohamowne i jej zmierzyć ich rozmiar?

Nakrętki samohamowne – po co się z nich korzysta?

Jak już wspomniano, nakrętki samohamowne wykorzystywane są dość powszechnie we wszelkich maszynach oraz w elementach konstrukcyjnych. Nakrętki samohamowne stosuje się w rozmaitych typach połączeń gwintowanych, które wymagają dodatkowej formy zabezpieczenia. Są one niezbędne wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko jakichkolwiek poluzowań i wystąpienia wad, którym nakrętki tego typu mogą skutecznie przeciwdziałać.

Ich odpowiednia budowa oraz zastosowanie odpornych materiałów sprawiają, iż nakrętki tego typu mogą być wykorzystywane we wszelkich elementach narażonych na bardzo wysoką eksploatację. Najlepsi producenci, do których należy działający od ponad 30 lat na rynku polski Stalmut, produkują nakrętki z najbardziej wytrzymałych i odpornych materiałów, które jak żadne inne sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach pracy taśm produkcyjnych, silników, etc.  Dodatkowo nakrętki muszą spełniać także normy polskie oraz międzynarodowe, by były uznane za produkty dobrej jakości i w ogóle dopuszczone do sprzedaży i użycia. Certyfikaty i normy to ważna rzecz, którą zawsze warto zweryfikować jako nabywca – najważniejsze z nich to DIN, PN oraz ISO.

Z czego wykonuje się nakrętki samohamowne?

Stal to najlepszy materiał do produkcji wysokiej jakości nakrętek. W procesie tym wykorzystuje się stal nierdzewną, stal kwasoodporną oraz stal węglową. Często spotkać można także te wykonane z mosiądzu. Poza właściwościami fizycznymi nakrętki, warto także sprawdzić to, z czego dana nakrętka jest wykonana, ponieważ ma to realne znaczenie dla jakości jej zastosowania oraz dla jej żywotności. Materiał wykonania to jeden z czynników decydujący o wysokiej wytrzymałości nakrętek. Mogą one być używane bez obawy o pęknięcia czy wady konstrukcyjne, jeśli wykonane są z najwyższej jakości stali, jak w przypadku nakrętek Stalmut.

Jak zmierzyć rozmiar nakrętki?

Aby połączenia śrubowe pomiędzy minimum dwoma elementami było stabilne i dodatkowo radziły sobie z zewnętrznymi oraz wewnętrznymi siłami fizycznymi, muszą spełniać określone wymogi. Śruba i nakrętka muszą być „zgodne”, dlatego ważne jest dobre dobranie ich rozmiarem. Zgodne dopasowanie jest niezwykle istotne i należy za każdym razem czytać tabelki podane przez producenta.

Średnicę gwintu śrub czy wkrętów zawsze mierzymy „po gwincie” czyli po zewnętrznej części gwintu. Można to zrobić chociażby przy użyciu suwmiarki. Nakrętki samohamowne można kupić w bardzo wielu rozmiarach – ich rozmiar określany jest symbolem M i może być oznaczony numeracją od M 2,5 do M 48.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne artykuły

Nakrętka samokontrolująca - którą stroną zakłada ją się na śrubę
Nakrętki

Nakrętka samokontrolująca – którą stroną zakłada ją się na śrubę

Nakrętki samokontrujące (samohamowne, samozabezpieczające) to niewielkie elementy, które jednak mają ogromne znaczenie dla pracy maszyn oraz urządzeń. To właśnie te elementy sprawiają, iż maszyny i urządzenia działają poprawnie oraz w sposób bezpieczny. Co warto wiedzieć na temat nakrętek samokontrujących oraz jak zakłada się je na śrubę? Czym są nakrętki samohamowne? Nakrętki to elementy pojawiające się […]

Read More
Ile kosztują nakrętki
Nakrętki

Ile kosztują nakrętki?

Nakrętki samohamowne to elementy, które są bardzo powszechnie wykorzystywane w wielu branżach – od motoryzacji, przez budownictwo, aż po przemysł. Nakrętki tego typu są wykonane z odpowiednio odpornych na niesprzyjające warunki materiałów, są także odpowiednio zbudowane, by spełniały swoją funkcję bezbłędnie i usprawniały tym samym pracę danej maszyny. Co warto wiedzieć o tego typu nakrętkach […]

Read More
Nakrętka samohamowna - jak działa
Nakrętki

Nakrętka samohamowna – jak działa?

Połączenia śrubowe nie działałyby tak jak powinny, gdyby nie odpowiednie elementy złączeniowe. Do tych ostatnich zaliczają się przykładowo nakrętki samohamowne, inaczej określane również samokontrolującymi lub samozabezpieczającymi. Są to niewielkie elementy o kształcie sześciokąta, którego celem jest zabezpieczenie połączenia śrubowego. Jak działa nakrętka samohamująca i w jakim celu się jej używa? Po co używa się nakrętek […]

Read More