Nakrętka samohamowna – jak działa?

Nakrętka samohamowna - jak działa

Połączenia śrubowe nie działałyby tak jak powinny, gdyby nie odpowiednie elementy złączeniowe. Do tych ostatnich zaliczają się przykładowo nakrętki samohamowne, inaczej określane również samokontrolującymi lub samozabezpieczającymi. Są to niewielkie elementy o kształcie sześciokąta, którego celem jest zabezpieczenie połączenia śrubowego. Jak działa nakrętka samohamująca i w jakim celu się jej używa?

Po co używa się nakrętek samohamujących?

Choć nakrętka samohamująca wydaje się małym i niepozornym elementem, jest ona bardzo istotna. To właśnie dzięki tego typu nakrętce możliwe jest zabezpieczenie połączeń śrubowych, by te były stabilne i niemożliwym było luzowanie się śruby. Takie luzowanie jest możliwe w przypadku wszelkich drgań lub tarć, a zadaniem nakrętek samokontrolujących jest ograniczenie tego zjawiska.

Nakrętki samohamujące są bardzo znane w wielu gałęziach przemysłu i dość szeroko wykorzystywane. Używa się ich powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym, ale także w budownictwie i w budowie wielu maszyn przemysłowych. Przykładem są wszelkie roboty, silniki czy taśmy produkcyjne, gdzie tarć i drgań jest dużo i wykorzystanie nakrętek samohamujących jest koniecznością i bardzo praktycznym rozwiązaniem. Co ważne – nakrętki tego typu nie wymagają żadnej, dodatkowej ingerencji, by zabezpieczyć śrubę, są więc praktyczne i bardzo łatwe w użyciu.

Jak wykonane są nakrętki samohamujące?

Nakrętki samohamujące to niewielkie elementy, które jednak są bardzo funkcjonalne, a wszystko dzięki ich budowie. Nakrętki tego typu wykonane są ze specjalnych materiałów, odpornych na wszelkie warunki zewnętrzne, w tym na korozję. Najczęściej produkuje się je ze stali nierdzewnej, ze stali węglowej lub stali kwasoodpornej. Dodatkowa warstwa galwaniczna, którą się pokrywane, jeszcze lepiej je zabezpiecza. Odpowiednia budowa nakrętek oraz odporny materiał, z którego się je produkuje sprawiają, iż elementy te są przystosowane do pracy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nakrętki samohamujące są odporne na drgania oraz na wstrząsy, dodatkowo wyposażone są często we wkładkę nylonową, która jeszcze lepiej zabezpiecza je przed odkręcaniem się i wszelkim luzowaniem.

Wykorzystanie i praca nakrętek samokontrolujących

Jak już wspomnieliśmy, nakrętki tego typu są stosowane dość powszechnie. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko odkręcania się śrub, a istnieje potrzeba wyeliminowania go. Nakrętki samohamujące sprawdzają się w tym względzie idealnie. Motoryzacja, przemysł, budowa maszyn to tylko niektóre przykłady branż, gdzie nakrętki samohamujące używane są na dużą skalę. Sprawdzają się we wszystkich branżach, w których występują duże przeciążenia i ekstremalne warunki pracy, a także długotrwała i duża eksploatacja. Materiał, z którego wykonane są nakrętki oraz sama ich budowa sprawiają, iż mogą być one użytkowane we wszelkich maszynach, które są wysoko eksploatowane i pracują przez wiele godzin każdego dnia. Można je wykorzystywać nawet w elementach maszyn, które narażone są na bardzo niesprzyjające warunki – np. wysoką wilgotność czy działanie wszelkich kwasów. W tym ostatnim przypadku używa się nakrętek wykonanych z materiałów kwasoodpornych. Nakrętki samohamujące są odporna na korodowanie i żywotne.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne artykuły

Nakrętka samokontrolująca - którą stroną zakłada ją się na śrubę
Nakrętki

Nakrętka samokontrolująca – którą stroną zakłada ją się na śrubę

Nakrętki samokontrujące (samohamowne, samozabezpieczające) to niewielkie elementy, które jednak mają ogromne znaczenie dla pracy maszyn oraz urządzeń. To właśnie te elementy sprawiają, iż maszyny i urządzenia działają poprawnie oraz w sposób bezpieczny. Co warto wiedzieć na temat nakrętek samokontrujących oraz jak zakłada się je na śrubę? Czym są nakrętki samohamowne? Nakrętki to elementy pojawiające się […]

Read More
Jak zmierzyć rozmiar nakrętki
Nakrętki

Jak zmierzyć rozmiar nakrętki?

Nakrętki to elementy pojawiające się w różnych konstrukcjach i maszynach, które gwarantują ich właściwe funkcjonowanie oraz wysoki poziom stabilizacji. Wykorzystuje się je dość powszechnie w budownictwie, w motoryzacji i w maszynach przemysłowych, we wszelkich elementach, które są szczególnie narażone na wstrząsy oraz na drgania. Czym charakteryzują się dobrej jakości nakrętki samohamowne i jej zmierzyć ich […]

Read More
Ile kosztują nakrętki
Nakrętki

Ile kosztują nakrętki?

Nakrętki samohamowne to elementy, które są bardzo powszechnie wykorzystywane w wielu branżach – od motoryzacji, przez budownictwo, aż po przemysł. Nakrętki tego typu są wykonane z odpowiednio odpornych na niesprzyjające warunki materiałów, są także odpowiednio zbudowane, by spełniały swoją funkcję bezbłędnie i usprawniały tym samym pracę danej maszyny. Co warto wiedzieć o tego typu nakrętkach […]

Read More