Nakrętka samokontrolująca – którą stroną zakłada ją się na śrubę

Nakrętka samokontrolująca - którą stroną zakłada ją się na śrubę

Nakrętki samokontrujące (samohamowne, samozabezpieczające) to niewielkie elementy, które jednak mają ogromne znaczenie dla pracy maszyn oraz urządzeń. To właśnie te elementy sprawiają, iż maszyny i urządzenia działają poprawnie oraz w sposób bezpieczny. Co warto wiedzieć na temat nakrętek samokontrujących oraz jak zakłada się je na śrubę?

Czym są nakrętki samohamowne?

Nakrętki to elementy pojawiające się w różnych konstrukcjach i maszynach, które gwarantują ich właściwe funkcjonowanie oraz wysoki poziom stabilizacji. Wybór nakrętek samokontrujących jest ogromny i można je śmiało dopasować do niemal każdej konstrukcji – trzeba to jednak robić rozważnie, by być pewnym, iż konstrukcja ta dzięki odpowiednim zabezpieczeniom będzie działała bez zarzutu.

Nakrętki tego typu to nic innego niż dodatkowa forma zabezpieczenia, którą stosuje się w przypadku różnych typów połączeń gwintowych. Tego typu niepozorne nakrętki są wręcz niezastąpione, by uniknąć powstania wszelkich poluzowań i wad konstrukcyjnych, które mogą wpłynąć na nieprawidłowe działanie danego urządzenia lub maszyny. Nakrętki samokontrujące utrzymują stabilne i silne połączenie między dwoma elementami nawet gdy narażone są na mocne wstrząsy i drgania, które często występują podczas poruszania się pojazdu mechanicznego, czy w czasie pracy maszyny.

Odpowiednia budowa nakrętek oraz materiały, z których są one wykonane sprawiają, iż nakrętki samokontrujące mogą pracować w każdych warunkach oraz być bardzo mocno eksploatowane bez uszczerbku na ich żywotności, spełniając swoje zadania w sposób poprawny.

Nakrętki wysokiej klasy powinny być wykonane nie tylko zgodnie z normami określającymi ich wymiary fizyczne, ale również – zastosowane w produkcji materiały. Dany produkt posiada oznaczenia, z jakiej klasy stali został wykonany, a co za tym idzie, jaka jest jego jakość. W Stalmut posiadamy najwyższej klasy produkty produkowane ze stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej, stali węglowej oraz mosiądzu, poliamidu, miedzi i aluminium. Nakrętki samohamowne dobrej klasy są także zawsze odpowiednio zabezpieczane przed wilgocią i pracą w wilgotnym środowisku. W tym celu stosuje się specjalną powłokę ocynku, która chroni nakrętkę przed rdzewieniem.

Zastosowanie nakrętek samokontrujących

Nakrętki samokontrujące mają niezwykle szerokie zastosowanie i używać je można w wielu branżach – w motoryzacji, budownictwie, przemyśle, itd. Każda nakrętka powinna być zawsze dokładnie dobrana do danego urządzenia, ponieważ różne typu tego rodzaju nakrętek cechuje inny zakres pracy, etc.

Ważnym jest także odpowiedni montaż tych małych elementów. Nakrętki samokontrujące są powszechnie dostępne i cechują się stosunkowo niewielką ceną – biorąc pod uwagę ich dużą funkcjonalność, jest to produkt niemal idealny, bardzo praktyczny, a dość tani.

Stosowanie nakrętek samokontrujących to gwarancja uzyskania stabilnego połączenia śrubowego, co wpływa m.in. na wydłużenie żywotności niektórych konstrukcji.

Oceń wpis!
[Ocen: 28 Średnia: 1.1]

Podobne artykuły

Jak zmierzyć rozmiar nakrętki
Nakrętki

Jak zmierzyć rozmiar nakrętki?

Nakrętki to elementy pojawiające się w różnych konstrukcjach i maszynach, które gwarantują ich właściwe funkcjonowanie oraz wysoki poziom stabilizacji. Wykorzystuje się je dość powszechnie w budownictwie, w motoryzacji i w maszynach przemysłowych, we wszelkich elementach, które są szczególnie narażone na wstrząsy oraz na drgania. Czym charakteryzują się dobrej jakości nakrętki samohamowne i jej zmierzyć ich […]

Read More
Ile kosztują nakrętki
Nakrętki

Ile kosztują nakrętki?

Nakrętki samohamowne to elementy, które są bardzo powszechnie wykorzystywane w wielu branżach – od motoryzacji, przez budownictwo, aż po przemysł. Nakrętki tego typu są wykonane z odpowiednio odpornych na niesprzyjające warunki materiałów, są także odpowiednio zbudowane, by spełniały swoją funkcję bezbłędnie i usprawniały tym samym pracę danej maszyny. Co warto wiedzieć o tego typu nakrętkach […]

Read More
Nakrętka samohamowna - jak działa
Nakrętki

Nakrętka samohamowna – jak działa?

Połączenia śrubowe nie działałyby tak jak powinny, gdyby nie odpowiednie elementy złączeniowe. Do tych ostatnich zaliczają się przykładowo nakrętki samohamowne, inaczej określane również samokontrolującymi lub samozabezpieczającymi. Są to niewielkie elementy o kształcie sześciokąta, którego celem jest zabezpieczenie połączenia śrubowego. Jak działa nakrętka samohamująca i w jakim celu się jej używa? Po co używa się nakrętek […]

Read More