Elementy połączeniowe wydają nam się dość oczywistą grupą produktów. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak mocno jest ona rozbudowana. Właśnie w takich okolicznościach możemy sobie odpowiedzieć, jakie rodzaje śrub dostępne są w sprzedaży, a także w jakiej dokładnie grupie znajdują się śruby z gwintem drobnozwojowym.
Śruby – rodzaje gwintów
Zanim przejdziemy do głównej charakterystyki śrub z gwintem drobnozwojowym, wcześniej powinniśmy jeszcze zauważyć, że śruby dzielą się na konkretne rodzaje ze względu na typ posiadanego gwintu. Pod tym względem wymieniamy dwie główne grupy śrub:
- Śruby z gwintem metrycznym – w tym przypadku mamy do czynienia śruby określane jako metalowe, chociaż czasami zdarza się, że nakrętki są wykonane z zupełnie innych materiałów. Służą one głównie do połączenia ze sobą metalu lub drewna z metalem.
- Śruby z gwintem calowym – te z kolei dzielą się na kolejne dwie grupy, które obejmują gwinty o szeregu zwykłym UNC oraz gwinty z szeregiem drobnozwojowym UNF. Pierwsza grupa obejmuje śruby, których gwint nie może być większy niż na 4 cale. Natomiast śruby z gwintem drobnozwojowym wyróżniają się tym, że ich średnica osiąga maksymalnie 1,5 cala.
Śruby z gwintem drobnozwojowym – charakterystyka
Śruby z gwintem drobnozwojowym wykorzystywane są do połączeń, w których nie będzie wymagane głębokie skręcanie. Ich zastosowanie jest wyjątkowo obszerne, ponieważ sprawdzą się zarówno jak i w przypadku połączeń, które chcesz wykonać podczas standardowych prac związanych z majsterkowaniem. Ale także mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w sytuacji montażu instalacji kanalizacyjnej lub wodociągowej.
Warto mieć na uwadze, iż śruby z gwintem drobnozwojowym mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Wśród nich wymienia się między innymi śruby wyprodukowane ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, czy też metalowe, które zostały ocynkowane. W takich okolicznościach wymienia się między innymi cynk galwaniczny, płatkowy, ogniowy, czy też termodyfuzyjny.
Śruby z gwintem drobnozwojowym mogą różnić się między sobą średnicą, pamiętając przy okazji, że maksymalna średnica gwintu nie może przekroczyć 1,5 cala. Wybierając konkretne śruby z gwintem drobnozwojowym, należy również zwracać uwagę, na normy, które spełniają konkretne produkty. W ten sposób przynajmniej będziesz mieć pewność, że sprawdzą się one mimo wystawienia na wyjątkowo uciążliwe warunki zewnętrzne oraz atmosferyczne. W innym przypadku może się okazać, że nie spełnią swojego zadania, dokładnie tak jak byś tego oczekiwał.
Oczywiście śruby z gwintem drobnozwojowym nie jest jedynym rozwiązaniem, na który możesz się zdecydować. Ponieważ wśród takich elementów złączeniowych możesz znaleźć również śruby z gwintem długim, pełnym lub też niepełnym. Jeżeli nadal masz problem z dopasowaniem konkretnego rodzaju lub wymiarów śrub do planowanych przez siebie prac, to zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy. Podpowiemy Ci, które śruby sprawdzą się w określonych warunkach, a także, na jakie alternatywy możesz liczyć, poszukując innych produktów.