Śruby z gwintem drobnozwojowym

Śruby z gwintem drobnozwojowym

Elementy połączeniowe wydają nam się dość oczywistą grupą produktów. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak mocno jest ona rozbudowana. Właśnie w takich okolicznościach możemy sobie odpowiedzieć, jakie rodzaje śrub dostępne są w sprzedaży, a także w jakiej dokładnie grupie znajdują się śruby z gwintem drobnozwojowym.

Śruby – rodzaje gwintów

Zanim przejdziemy do głównej charakterystyki śrub z gwintem drobnozwojowym, wcześniej powinniśmy jeszcze zauważyć, że śruby dzielą się na konkretne rodzaje ze względu na typ posiadanego gwintu. Pod tym względem wymieniamy dwie główne grupy śrub:

  • Śruby z gwintem metrycznym – w tym przypadku mamy do czynienia śruby określane jako metalowe, chociaż czasami zdarza się, że nakrętki są wykonane z zupełnie innych materiałów. Służą one głównie do połączenia ze sobą metalu lub drewna z metalem.
  • Śruby z gwintem calowym – te z kolei dzielą się na kolejne dwie grupy, które obejmują gwinty o szeregu zwykłym UNC oraz gwinty z szeregiem drobnozwojowym UNF. Pierwsza grupa obejmuje śruby, których gwint nie może być większy niż na 4 cale. Natomiast śruby z gwintem drobnozwojowym wyróżniają się tym, że ich średnica osiąga maksymalnie 1,5 cala.

Śruby z gwintem drobnozwojowym – charakterystyka

Śruby z gwintem drobnozwojowym wykorzystywane są do połączeń, w których nie będzie wymagane głębokie skręcanie. Ich zastosowanie jest wyjątkowo obszerne, ponieważ sprawdzą się zarówno jak i w przypadku połączeń, które chcesz wykonać podczas standardowych prac związanych z majsterkowaniem. Ale także mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w sytuacji montażu instalacji kanalizacyjnej lub wodociągowej.

Warto mieć na uwadze, iż śruby z gwintem drobnozwojowym mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Wśród nich wymienia się między innymi śruby wyprodukowane ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, czy też metalowe, które zostały ocynkowane. W takich okolicznościach wymienia się między innymi cynk galwaniczny, płatkowy, ogniowy, czy też termodyfuzyjny.

Śruby z gwintem drobnozwojowym mogą różnić się między sobą średnicą, pamiętając przy okazji, że maksymalna średnica gwintu nie może przekroczyć 1,5 cala. Wybierając konkretne śruby z gwintem drobnozwojowym, należy również zwracać uwagę, na normy, które spełniają konkretne produkty. W ten sposób przynajmniej będziesz mieć pewność, że sprawdzą się one mimo wystawienia na wyjątkowo uciążliwe warunki zewnętrzne oraz atmosferyczne. W innym przypadku może się okazać, że nie spełnią swojego zadania, dokładnie tak jak byś tego oczekiwał.

Oczywiście śruby z gwintem drobnozwojowym nie jest jedynym rozwiązaniem, na który możesz się zdecydować. Ponieważ wśród takich elementów złączeniowych możesz znaleźć również śruby z gwintem długim, pełnym lub też niepełnym. Jeżeli nadal masz problem z dopasowaniem konkretnego rodzaju lub wymiarów śrub do planowanych przez siebie prac, to zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy. Podpowiemy Ci, które śruby sprawdzą się w określonych warunkach, a także, na jakie alternatywy możesz liczyć, poszukując innych produktów.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Podobne artykuły

Jak obliczyć moment dokręcenia śruby
Wyroby śrubowe

Jak obliczyć moment dokręcenia śruby?

Wydaje Ci się, że dokręcanie śrub w różnego rodzaju elementach nie stanowi żadnej większej filozofii? Teoretycznie tak to wygląda, ponieważ do dokręcania śrub potrzebne są albo dopasowane śrubokręty lub też wkrętarka. Nie zapominaj jednak, że śruba nie może być dokręcona zbyt słabo, a także zbyt mocno. Dlatego warto zapoznać się z pojęciem takim, jak moment […]

Read More
Co zaliczamy do wyrobów śrubowych
Wyroby śrubowe

Co zaliczamy do wyrobów śrubowych?

Interesują Cię różnego rodzaju prace montażowe lub wykończeniowe? Nawet jeżeli chcesz zająć się po prostu majsterkowaniem, to w takich okolicznościach niewątpliwie sprawdzą się różnego rodzaju wyroby śrubowe. Okazuje się, że do czynienia możesz mieć z wieloma różnymi elementami, dzięki którym tak naprawdę możesz wykonać solidne połączenia. Warto w takim razie dowiedzieć się, jakiego rodzaju są […]

Read More